Zpět na všechny otázky v kategorii Poradna očního lékaře

Eroze a zánět oční rohovky

marlbulinka se ptá 17.02.16

Dobrý den pane doktore,

mám 2 dotazy a poprosila bych o odpověď. :) Před více jak týdnem jsem utrpěla úraz oka. Centrální eroze rohovky. Moc mi toho nikdo z lékařů neřekl. Oko bylo bez zánětu a během 1 dne se utvořil uvnitř rohovky zánět s jizvou, povrch byl přehojený. Do oka jsem se neuhodila, dávala pozor na zanesení infekce, jak je možné že se zánět utvořil i s jizvou?

Momentálně vidím na oko barevně lehce rozmazaně, jakoby překryté mlhou. Zlepší se tento stav, nebo již oko zůstane takto natrvalo? A druhý dotaz: užívám kapky Floxal, k tomu přidán Kanamycin. Hodně mě bolí hlava a nesnesitelně pálí jazyk, je možné aby to bylo o těch kapičkách?

Děkuji moc.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 28.03.16

Dobrý den, bakterie jsou i ve vzduchu, takže riziko zanesení infekce nelze zcela eliminovat. Proto se při úrazech rohovky píší i preventivně antibiotika. Nově přehojený povrch rohovky ještě není zcela stabilní a je možné, že ráno se při otevření oka kousek odtrhl a infekce tak měla kudy proniknout. Jizva na rohovce bude dozrávat a tak se vidění může ještě vylepšit. Definitivní stav lze hodnotit po 4-6 měsících. Pokud by i pak bylo vidění natolik mlhavé, že Vás to bude výrazně obtěžovat, tak lze zvažovat laserový zákrok PTK, ale to již závidí na hloubce jizvy a dalších faktorech.
Hořkost po kapkách jsem již zažil, a tak by pálení jazyka mohla být známkou alergie, ale výraznou bolest hlavy ne. Bylo by vhodné kontrolní vyšetření.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na Vitalion.cz.