Zpět na všechny otázky v kategorii Archiv poradny lékařů

Časté užívání antibiotik

vatema se ptá 12.07.10

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Jsem matka tří dětí na MD, nejstarší dcera navštěvuje Mš a půjde v září do školy. Od chvíle, co začala chodit do kolektivu dětí jsme stále byly nemocné:rýma, kašel. Děti se z toho vždy vyškrábaly, jenže já jsem marodila stále a dlouho. Nyní marodím 9 měsíců v kuse, rýma, která je stále tuhá, tmavá, zacpaný noc, angína, vyčerpání organismu.

Streptokok: vše přeléčeno antibiotiky. Nyní jsem týden po dobrání a opět mě začalo pálit v krku: rýma, mám bíle povlečený povrch jazyka silnější vrstvou, potíž s ucpaným nosem.

Začala jsem užívat Echineceovi kapky, snažím se zhubnout, jíst probiotické jogurty, vynechat bílou mouku, cukr, alkohol a kávu nepiji vůbec. Zhubla jsem 5 kilo a potřebuji minimálně ještě 20, ale cítím se mnohem líp.

Slyšela jsem, že je normální po těžkém zánětu, že po dokončení léčby je možné, že krk ještě bude bolet i několik týdnů. Je to pravda? A je příčinou bílého jazyka užívání tří antibiotik po sobě během tří měsíců? Je možné, abych sama našla opět ztracenou imunitu tím, že začnu celkově zdravěji žít? Nechci, aby se mi ty šíleně bolestivé infekce stále vracely.

Děkuji za radu a tipy

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 18.09.10

Dobrý den,

imunity můžete minimálně podpořit, zdravým životním stylem, otužováním a mnoha dalšími. Po opravdu těžkém zánětu může bolest opravdu nějakou dobu přetrvávat, to je docela běžný jev.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na Vitalion.cz.