Zpět na všechny otázky v kategorii Archiv poradny lékařů

Betakaroten - tmavá moč

Majka Měrková se ptá 13.07.10

Dobrý den,

můj syn Tomáš (22 let), sportovec, měl v roce 2004 kámen v pravé ledvině (LERV), od té doby bez potíží. Vloni při kontrole mu byl diagnostikován 4mm konkrement tamtéž, byl poslán na sledování. Momentálně syn pobývá v Řecku, kde má druhý den tmavou moč (málo pil, pohyb v moři, pocení, 2 tablety betakarotenu). Bolesti, teploty, nevolnost nemá. Zvýšil příjem tekutin.

Další den má moč dočervena, dnes údajně barva v normálu, jiné potíže nemá, cítí se dobře. Je možné, aby netypické zabarvení moči (cca 1,5 dne) bylo následkem požití betakarotenu? Nikdy předtím ho nebral.

Stačí podle Vašeho názoru stav sledovat a při jakémkoli zhoršení navštívit místního lékaře (odborná urologická ambulance tam zřejmě nebude) nebo raději hned uvažovat o návratu do ČR? Je v popsaném stavu třeba něco užívat? Například protizánětlivé léky? Je potřeba něco omezit? Je nebezpečí nějakého selhání organismu?

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 18.09.10

Dobrý den,

píšete, že Váš syn nemá žádné potíže. Pokud budeme uvažovat lehkou dehydrataci, sport a do toho 2 tablety betakarotenu, ano moč mohla změnit barvu. Nemyslím, že je vyloženě nutné rušit pobyt pokud se problémy nebudou opakovat.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na Vitalion.cz.